بحران زیست محیطی

به گزارش خبرنگار مهر، پرفسور عطاءاله قبادیان شنبه شب در نشست اعضای همایش بین المللی زمین شناسی در ساری گفت: پدیده کویر لوت که روز به روز رو به پیشرفت است روزی یک استپ زیبا  بوده و در کنار آن نیز صنایع فعال بود اما به دلیل دست بردهایی که به طبیعت زده شد کویر لوط روز به روز در دل ایران پیشرفت می کند.

وی با اشاره به اینکه آنچه اکنون بحران زیست محیطی نامیده می شود افزود: این بحران  ناشی از دخالت و دستبرد انسان به منابع آب ، خاک و هوا بوده است.
دکتر قبادیان تاکید کرد : مشکلات زمین شناسی و زیست محیطی و خشکسالی های منطقه ای همه از برنامه ریزیهای بدون فکر و از روی جهل ما انسانها بوده است.
وی خشکسالی رودخانه ها دریاچه هامون، ارومیه، زاینده رود و قناتهای یزد را از دستکاری سرچشمه های طبیعی دانست و افزود : مشکل  اصلی ما جهل و نادانی و نداشتن آگاهی در زمینه زمین شناسی فعالیت زمین و منابع طبیعی به شکلی است که خداوند قرار داده و نباید در آن دست برد.
عطا الله قبادیان، ساخت و سازهای بی رویه و بدون توجه به جمعیت، همچنین ازدیاد جمعیت بدون در نظر گرفتن ظرفیت سرزمینی، ساخت و سازها در مکانهایی که آب از آنجا سرچشمه می گیرد و سرمنشا آب شرب شهر هاست و ورود فاظلابها به سرچشمه منابع آبی را از دیگر معظلاتی دانست که ساخت و سازهای شهری بدون در نظر گرفتن آن انجام می شود.
دکتر قبادیان گفت :ایران سرزمینی با تنوع زیست محیطی است که در هیچ جای جهان نیست ولی هیچ برنامه ریزی برای استفاده درست از منابع و مناطق آن نمی شود.
متولد 1313 در شهرستان سوادکوه، دکترای مهندسی علوم کشاورزی و دارای درجه پرفسوری در علوم زمین از دانشگاه وین ( اطریش ) می باشد.
بیوگرافی ایشان در کتاب نخبگان آلمان ثبت شده است. ایرانی مازندرانی کسی که سالها بر روی بسترشناسی برای فعالیتهای زیستی و تولیدی متمرکز آب و خاک و ظرفیت سنجی قابلیتهای طبیعی این سرزمین کار و کتابهای تحقیقاتی متعددی از طریق دانشگاهها
در این نشست از پرفسور عطاالله قبادیان برای حضوردر همایش بین المللی زمین شناسی در ساری دعوت شد و مقرر شد سخنران ویژه این همایش باشد.

/ 0 نظر / 54 بازدید